The First Euryalus a fifth rate 36 gun frigate 1803 - 1850

Copyright or ownership unknown [+]

The Second Euryalus a fourth rate 51 gun screw frigate 1853 - 1867

Copyright or ownership unknown [+]

The Third Euryalus a screw driven cruiser 1877 - 1897

Copyright or ownership unknown [+]

Highslide JS
The Fourth Euryalus a Cressy Class armoured cruiser 1901 - 1920

Compliments of Michael W. Pocock and MaritimeQuest.com www.maritimeQuest.com

The Fifth Euryalus C42 Dido Class light cruiser 1941 - 1959

Copyright or ownership unknown [+]

Highslide JS
The Sixth Euryalus F15 Leander Class anti-submarine frigate 1964 - 1989

Compliments of www.navyphotos.co.uk

*** Javascript appears to be disabled or your browser may not be up-to-date  *** more...
 
The Fifth Euryalus

List of Commanding Officers:

31 March 1941- August 1943 Captain Eric Bush
15 August 1943 - November 45 Captain R Oliver-Bellasis
November 1945 - February 1947 Captain RS. Warne
23 January 1948 Captain C.C. Hardy
June 1949 Captain C.R.L.Parry
22 May 1950 Captain P.W. Burnett
March 1951 Captain P.L. Collard
8 August 1952 Captain G.H. Peters (also Flag Captain to Admiral Sir Peveril William-Powlett)
 
SHIP DETAILS:
The fifth Euryalus was a light cruiser built at HM Dockyard Chatham.
Laid down: 21 October 1937 HM Dockyard Chatham
Launched: 6 June 1939
Completed: 30 June 1941
Length: 512ft overall
Beam: 50ft
Displacement: 5770 tons
Draught: 14ft
Complement: 551 peacetime
620 wartime
Machinery: by Hawthorn Leslie & Co
Parsons single reduction geared turbines
4 shafts 64,000 SHP
4 Admiralty 3 drum boilers 400 psi
Speed: 32.25 knots
Armament: 10 x 5.25ins (third forward turret removed in 1943 refit)
16 light anti-aircraft guns on build; these were augmented and replaced by more modern weapons during the ship's life
6 x 21in torpedo tubes
Armour:  1 - 2in on turrets, 2in on sides